Профилактика                                                                                                                                                                    Имплантология                                                                                                                                                                    НОВО:Invisalign

Имплантология
Естетична стоматология
Ендодонтия
Червена естетика
Профилактика
Детска стоматология


Ендодонтия (кореново лечение)

  • Методи на работа
         Ni-Ti инструменти избягват нежеланите изменения при обработка на каналната система на зъбите. Перфектно почистване и оформяне с цел екзактна обтурация и запечатване на каналите. А това осигурява липсващи усложнения след кореновото лечение. Ротативната техника при подготовка на каналите е безспорен фаворит като метод, който днес не се подлага на съмнение. Успех в лечението има при правилно подбран подход, система и методика на приложения. Работа в стерилни условия. Употреба на безшумни наконечници с методи за програмирано ограничаване на ротационния момент.
         Високата степен на успеваемост на този тип ендодонтско лечение спестява време и по-малко отрицателни емоции на пациентите, скъсява срока на лечение като дава доказан практически полезен резултат.

  • Техника за препарация
        Предпочитани техники за препарация Step-down и Crown-down. При Step-down техниката първо се разширява коронарната и средна част на канала като се използват ръчни инструменти, малки номера и с напредване на препарацията се включва Cates Clidden или специални инструменти Laxesse, различни номера до началото на извивката на канала. Ето сега се извършва инструментиране на пълната работна дължина и се преминава към апикална препарация. Целта на тази и на всички останали Step-down техники е отстраняване на некротичните и инфектирани меки тъкани в коронарната област, а това ще подсигури препресване на по-малко обтурационен материал през физиологичния форамен. Началното коронармо разширение позволява инструментите да имат по-малък контакт със стените на канала в коронарната област и така те имат по-директен достъп в апикалната част. Това намалява рискът от преместване на закривените канали, поради първоначалното препариране на основен, относително широк вход до началото на кривината.
        Важно е да се предпазваме от усложнения като образуване на прагове и перфорации. Те биха опорочили очакваните резултати.
        Равномерното разширение на каналните стени и получаване на една добра конична форма на канала са моята целева стратегия при препарирането на каналите.     Как ще се постигнат най-добрите резултати от обработката зависи само от използваните инструменти и избраната препарационна техника. Решаващо значение имат опитът и старанието на стоматолога.
        Разширението на канала (диаметъра му) зависи от няколко фактора:
           1. първоначалния диаметър
           2. формата (при напречен разрез (= кръгла, овална, цепковидна, подобна на "пясъчен часовник")
           3. извивката на канала
           4. изходната диагноза- витална екстирпация или инфектирана некроза.
    Добре почистената апикална част на канали позволява и подобрява условията за промивка (иригация), което е не по-маловажно от обработване на канала.Ако зъбът е с инфектирана некроза (гангрена) пристенния дентин е инфектиран и каналът трябва да бъде обработен по-основно отколкото при една витална екстирпация (по-слабо инфектиран зъб).


  • Клинични случаи - галерия

<< предишна страница следваща страница >>

Web Design D&N Soft www.dnsoft.igpd.net